Podzim vašeho života ovlivňuje mnoho faktorů.
Některé z nich, třeba genetiku, pod kontrolou nemáme.
Jiné – jako cvičení, zdravá strava, pravidelné návštěvy lékaře a péče o sebe – máme na dosah.
Z osobních zkušeností, ale i na základě studia stovek vědeckých prací, jsme identifikovali tři hlavní oblasti, které můžete podpořit, abyste mohli žít dlouho, zdravě a spokojeně.
3 části každého z nás
Různé filozofické či ezoterické směry rozdělují člověka na tělo, mysl a duši nebo vědomí.
Tělo vidíme, dokážeme se na něj sáhnout a dokážeme ho změřit, zvážit, otestovat. Lékař se dokáže podívat pod mikroskop a vidí, co se děje nebo neděje.
Mysl začali lidé vnímat později, než tělo. Tělo vypadá zdravě, ale člověk zapomíná, klepe se nebo se ztrácí orientaci. Čím to bude? Mozkem, jeho myslí. Lékaři diagnostikují Alzheimer, Parkinson a další.
U vědomí situace rozhodně není tak jednoznačná. Tělo je zdravé, hlava mu funguje, ale přesto se člověk necítí dobře. Je nešťastný. Trápí se. Scvrkává se. Utápí svůj žal v alkoholu.
Není mým cílem porovnávat různé lidi a jejich těla, mysl i vědomí.
Mým cílem je ukázat, že když nějaká z těchto částí člověk nefunguje, není to dobře. Člověk se trápí. Něco ho bolí. Nemůže dělat to, co chce. Má úzkosti a obavy.
Naštěstí je možné s tím něco dělat. A co je důležité, je možné tomu předcházet a stárnout zdravě a užívat si každý den.
Udělejte si malý expertiment
Řekněte své ruce, ať se zvedne. Když se zvedne, je vše v pořádku.
Vy to třeba tak nemáte, ale existují lidé s poraněnou páteří. Ti budou mít problém takový jednoduchý úkon udělat. Jejich tělo není ok.
Stejně tak budou mít problém ruku zvednout lidé, kteří neradi poslouchají jiné lidi nebo dokonce něco, co se na internetu píše. Ty to na just neudělají.
Nebo lidé, kteří mají deprese a nemohou se ani zvednout z postele. Ví, že by se měli zvednout, ale nedokáží se dostat do stavu, aby to udělali. Přestože fyzicky můžou, tak jim to mozek nedovolí.
Pár příkladů, když tyto 3 oblasti nejsou v rovnováze…
K čemu mi je, že jsem celý život posiloval, nekouřil, když na konci na to kvůli Alzheimeru zapomenu?
K čemu mi je, že jsem se celý život bavil a byl veselý, když dostanu při jízdě autem infarkt?
K čemu mi je, že jsem žil dobře, tvrdě pracovat, když mám deprese z toho, kam ten svět spěje?
Tyto 3 oblasti se vzájemně doplňují. To, že se budete věnovat jedné z nich, bude mít velký přesah i do ostatních.
Například pravidelná posilovna má vliv na mozek i na to, jak se cítíte. Nebo třeba meditace má vliv na tělo i procvičuje mozek.
Pečujte o své tělo
Vědci stále víc a víc zkoumají, jak zpomalit nebo zabránit poklesu fyzického zdraví souvisejícím s věkem. Pod mikroskopem hledají ty nejmenší rozdíly. A objevili nebo ověřili už spoustu způsobů, jak zvýšit šanci, že si udržíte optimálního zdraví i ve svém vyšším věku.
Pro vylepšení svého těla, nemusíte do žádné laboratoře. Existuje spousta jednoduchých věcí, které můžete udělat sami doma.
Naše fyzická schránka potřebuje pohyb, zdravou výživu i dostatek spánku. A hlavně přestaňte svému tělu škodit alkoholem, cigaretami, ale i rostlinným olejem.
I malé změny v oblasti těla dokáží zvýšit šanci, že se člověk dožije věku, který mu byl předurčen. A hlavně užije si velkou část svého stáří ve zdraví a ne jako ležák v nemocnici.
Přečtěte si více
Kardiovaskulární onemocnění a jak mu předcházet
Zabiják jménem rakovina. Dá se s ním něco dělat?
10 důvodů, proč by každý po 40cítce měl posilovat (ženy i muži)
Pečujte o svou mysl
Schopnost jasně myslet, učit se a pamatovat si – to jsou dovednosti, které se s věkem často mění.
Většina starších lidí zažívá nějaké změny v paměti, myšlení a soustředění. Někdo větší, někdo menší. Alzheimerova choroba nebo jiné typy demence se plně rozvine pouze u menší části lidí.
Výzkumy z posledních let ukazují, že vliv na mysl a mozek může mít zdravé stravování, také fyzická aktivita a ochota učit se novým dovednostem.
Faktem je, že ty změny, na které spousta (starších) lidí nadává, jsou vlastně pro člověk příležitost naučit se něco nového. Učením se člověk zlepšuje. Nadáváním si spíše škodí.
Obrovský vliv na mozek má také kvalita spánku. A starší lidé nemají spánkovou hygienu zrovna nejlepší. A nemyslím tím jenom to, že několikrát za noc musíte na záchod.
Mozek ovládá naše tělo. Je to orgán jako každý jiný. Když ho necvičíme, tak zakrní. Nezapomínejte tedy na svou mysl.
Přečtěte si více
Jak může kurkuma pomoci mozku proti kognitivnímu poklesu
Spíte dobře? Jak poznat kvalitní spánek a 12 tipů na vylepšení
Pro lepší spánek a více energie restartujte svůj cirkadiánní rytmus
Pečujte o sebe (a svou duši)
Duševní zdraví neboli duševní pohoda je pro vaše celkové zdraví a kvalitu života zásadní. Ovlivňuje to, jak myslíme, co cítíme, jak jednáme, jak se rozhodujeme a jaký vztah máme k ostatním.
Svou duši předčasně pohřbíváte kvůli osamělosti, stresu, depresím a blbým náladám. Nezáleží na tom, jestli o sebe zvládnete pečovat sami nebo vám někdo pomáhá.
V dnešní uspěchané době víc než kdy jindy podceňujeme zdraví svého ducha. Není divu, že deprese, sebevraždy a další psychologické potíže trápí stále více a více lidí. Spousta lidí nemá ráda své tělo ani sebe.
Přitom pro to, abychom si lépe užívali svůj život, stačí málo. Jen je tomu potřeba věnovat čas a pozornost.
Místo zpráv a sledování nejnovějších skandálů na mobilu si radši vyluštěte křížovku, přečtěte kvalitní knížku nebo se jděte projít. I dnes je venku krásný den.
Přečtěte si více
Stres. Jaký vliv má na naše zdraví a jak se proti němu bránit
Nemusíte chodit ani 10 tisíc kroků denně, a přitom si o roky prodloužíte život
Jedna věc, kterou v roce 2024 2025 změníte
Jak to vnímáte Vy?
Co říkáte na koncept 3 oblastí člověka? Vnímáte to podobně nebo s něčím nesouhlasíte? A co ta „kontroverzní“ duše?
Budeme rádi, za Váš pohled.
Napsat komentář